Cyrek Finances Logo
HomeOfertaBlogKarieraKontakt
Cyrek Finances Logo
HomeOfertaBlogKarieraKontakt
P
21 września 2022 | 2 lata temu | Piotr Pawulski
Księgowość

O co zapytać przyszłą księgową, nic nie wiedząc o księgowości?

O co zapytać przyszłą księgową, nic nie wiedząc o księgowości?

Planujesz zatrudnienie księgowej w swojej firmie, ale nie wiesz, jak do tego podejść? To nic dziwnego. Ty masz być specjalistą w swojej branży, a księgowa w swojej. Tylko jak sprawdzić, czy księgowa zasługuje na miano specjalisty?

Pytania, które warto zadać przyszłej księgowej

Specjalnie z myślą o “zielonych w branży” powstała lista poniżej. Oto pytania, które warto zadać księgowemu (lub biurowi rachunkowemu), zanim podpiszesz umowę.

1. Jakie biuro ma doświadczenie? Czy długo już działa na rynku? Czy posiada referencje od klientów?

Przy wyborze biura rachunkowego lub księgowej istotnym jest sprawdzenie ich doświadczenia. Ważne, aby było kilkuletnie. Natomiast referencje od klientów to dowód na to, że księgowy jest dobry w tym, co robi.

2. Czy posiada ubezpieczenie OC i w jakiej kwocie?

Ubezpieczenie OC to niezbędnik, który na wypadek pomyłki księgowego gwarantuje Ci ewentualne pokrycie strat majątkowych. Musisz więc wiedzieć, czy zostało wykupione.

3. Jaka jest cena obsługi i co w nią wchodzi? Jakie są dodatkowe opłaty w przypadku przekroczenia ilości dokumentów? Czy cennik przewiduje dodatkowe opłaty np. za dostarczenie dokumentów po terminie?

Przy wyborze biura rachunkowego należy dokładnie sprawdzić ofertę. Może się bowiem okazać, że nie wykupiłeś potrzebnych Ci usług lub nieświadomie dokładasz sobie kosztów. Ważna jest również informacja o ewentualnych dodatkowych opłatach. Przecież nie chcesz płacić za niewiedzę.

4. Jak wygląda sposób przekazywania dokumentów?

Przekazywanie dokumentów to bardzo ważna kwestia przy współpracy z biurem rachunkowym czy księgową. Jeśli prowadzisz firmę, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z ilości dokumentów, które gromadzą się w zastraszającym tempie. Właśnie dlatego sposób ich przekazywania powinien być dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości czasowych.

5. Jak wygląda komunikacja z biurem?

Czasami zdarzają się sytuacje kryzysowe, które wymagają szybkiej reakcji księgowego. Dlatego musisz ustalić formę kontaktu z biurem. Czy jest ona ograniczona konkretnymi godzinami? Czy można komunikować się online?

6. Czy Twoimi sprawami będą zajmować się osoby mające kwalifikacje?

Wybierając księgowego, należy sprawdzić jego kwalifikacje. Zwróć też uwagę na to, czy jest to osoba doświadczona, czy może dopiero rozpoczynająca przygodę z księgowością.

7. Czy możesz liczyć na doradztwo podatkowe związane z prowadzoną działalnością?

Część biur rachunkowych oferuje też doradztwo podatkowe. Wbrew pozorom jest to bardzo cenny “dodatek”, który gwarantuje kontrolę nad podatkami.

8. Czy biuro będzie spisywać za Ciebie deklaracje? Czy będziesz mieć pełnomocnika?

Przedsiębiorca nie powinien zajmować się deklaracjami. To rola księgowego. Zapytaj więc, czy wybrane biuro oferuje usługi pełnomocnika i co wchodzi w ich zakres.

Wybór księgowego? To łatwe!

Musisz wprawdzie pamiętać, że chodzi o finanse Twojej firmy, ale nie oznacza to, że musisz też panikować. Wbrew pozorom wybór nie jest taki trudny! Wystarczy zadać kilka odpowiednich pytań i sprawdzić referencje.

S
 
arrow_up
Dzięki, że wpadłeś/aś
WRÓĆ NA GÓRĘ
Blog
Biuro rachunkowe Cyrek Finance Sp. z o.o. | Łódzka 4/6 | 95-100 Zgierz
Facebook